Cień

Przykrycie starej, ciemnej farby jasnym kolorem

Przykrycie starej, ciemnej farby jasnym kolorem

Przykrycie starej, ciemnej farby jasnym kolorem

Wprowadzasz się do nowego mieszkania, a poprzedni właściciel preferował ciemne kolory ścian? Żałujesz decyzji o przemalowaniu ściany na ciemny kolor i teraz marzysz o jasnym odcieniu. Przykrycie starej, ciemnej farby jasnym kolorem wcale nie jest takie trudne!
Jeżeli farba jest naprawdę stara, należy zacząć od jej dokładnego zdrapania. Potem należy przygotować powierzchnię do malowania, wyrównać ją.

Jeżeli natomiast w grę wchodzi przykrycie ciemnej farby jasnym kolorem bez konieczności zdrapywania jej, wyjścia są dwa:

  • pomalowanie ściany białą farbą i nałożenie koloru
  • nałożenie koloru bezpośrednio na ciemny kolor

W przypadku kiedy najpierw nakłada się białą farbę, aby przykryć kolor, należy pamiętać o odpowiednim dobraniu farb. Użycie tańszej farby może skutkować tym, że kolejne powłoki zaczną się rozwarstwiać. Dodatkowo, tania farba, może nie zakryć ciemnego koloru w pełni, więc malowanie będzie trzeba powtórzyć. Przykrycie ciemnej farby jasnym kolorem, po uprzednim pomalowaniu jej na biało może być bardziej skuteczne, jeżeli stara farba ma kolor z domieszką różowego i czerwonego, które przebijają się intensywniej niż inne barwy. Po zamalowaniu ciemnej farby białą, powinny wystarczyć dwie warstwy farby o jasnym kolorze. Oczywiście, może się okazać, że ciemna farba nadal będzie przebijać. Trzeba pamiętać, że przykrycie ciemnej farby jasnym kolorem wymaga użycia farb dobrej jakości, które dobrze kryją.
Można też nanieść kolor bezpośrednio na ciemną farbę. Przy tym rozwiązaniu nanosimy kolejne warstwy tak długo aż ciemny kolor przestanie przebijać przez jasną warstwę. Przykrycie starej, ciemnej farby jasnym kolorem bezpośrednio może skutkować większym zużyciem farby oraz dłuższym okresem malowania.

Napisano w FAQ Farby
Logo Archido Logo Black Cat Studio Pompy ciepła