Cień

Warunki gwarancji okien i drzwi oraz ich prawidłowa konserwacja

Na wybór okien i drzwi do domu czy mieszkania ma wpływ cena, jakość i materiały wykonania oraz warunki gwarancji okien i drzwi. Gwarancja obejmuje wszystkie nasze okna i drzwi na różny okres czasu. Warunki gwarancji okien i drzwi zależą w dużej mierze od Klienta, który decyduje jakie elementy ma obejmować gwarancja.
Przy użytkowaniu okien i drzwi ważna jest również ich prawidłowa konserwacja. Pozwala to uniknąć wielu uszkodzeń mechanicznych i dłużej cieszyć się pięknymi oknami i drzwiami.

Gwarancja i konserwacja okien i drzwi

Gwarancja i konserwacja okien i drzwi

Prawidłowa konserwacja okien i drzwi obejmuje:

  • czyszczenie ram okiennych oraz ram drzwi
  • czyszczenie uszczelek
  • konserwacja okuć
  • rozszczelnienie okien

Aby okna i drzwi pozostały sprawne i zachowały swój wygląd należy pamiętać o wszystkich tych elementach.

CZYSZCZENIE RAM OKIENNYCH ORAZ RAM DRZWI

Prawidłowa konserwacja okien i drzwi polega głównie na odpowiednim czyszczeniu najważniejszych elementów. W przypadku ram okiennych oraz ram drzwi, drobne zabrudzenia należy usuwać za pomocą letniej wody i ściereczki. Przy mocniejszych zabrudzeniach powinno się używać nieagresywnych środków czyszczących i miękkiej szmatki, która nie uszkodzi ramy. W żadnym wypadku nie należy używać drucianych szczotek, gąbek do mycia naczyń, agresywnych chemikaliów czy proszków. Mogą one uszkodzić ramy i pozostawić na nich rysy.

CZYSZCZENIE USZCZELEK

Przynajmniej raz w roku należy również wyczyścić uszczelki. Prawidłowa konserwacja uszczelek sprawi, że okna dłużej pozostaną szczelne. Do czyszczenia uszczelek należy użyć szmatki oraz ciepłej wody ze środkiem czyszczącym. Uszczelki można zabezpieczyć smarując je wazeliną techniczną lub smarem silikonowym.

KONSERWACJA OKUĆ

Wszystkie okucia drzwi i okien pozostają w ciągłym ruchu, dlatego ważne jest ich zabezpieczenie. Prawidłowa konserwacja okien i drzwi musi obejmować również konserwację okuć. Należy sprawdzić czy okucia nie są pokryte resztkami tynku, cementu czy innymi materiałami murarskimi. Ponadto co najmniej raz do roku powinno przeprowadzić się gruntowną konserwację okuć, oczyścić wszystkie części i nasmarować je. W tym celu można użyć smaru lub oleju do maszyn. Należy również pamiętać o zabezpieczeniu okuć podczas wszelkich prac remontowych.

ROZSZCZELNIENIE OKIEN I DRZWI

Dzięki wykorzystaniu najnowszych technologii zarówno okna jak i drzwi zachowują najwyższy stopień szczelności. Może to powodować zwiększenie wilgotności powietrza w pomieszczeniu, co ma negatywny wpływ na ramy okienne i drzwi. Aby tego uniknąć należy rozszczelniać okna przy pomocy szczelin wentylacyjnych lub wywietrzyć całe pomieszczenie przy szeroko otwartym oknie.
Prawidłowa konserwacja okien i drzwi nie jest ani trudna, ani czasochłonna. Należy jedynie pamiętać o podstawowych elementach, a okna i drzwi pozostaną sprawne na bardzo długo.

Napisano w FAQ Okna i Drzwi
Logo Archido Logo Black Cat Studio Pompy ciepła