Cień

Przygotowanie podłoża przed malowaniem

Przygotowanie podłoża przed malowaniem

Przygotowanie podłoża przed malowaniem

Moda na gładkie ściany i sufity nadal króluje w aranżacji wnętrz. Dzięki szerokiej palecie barw dostępnej na rynku farb, wnętrza kreuje się kolorem, a nie fakturą. Zanim jednak przystąpi się do malowania ścian czy sufitów należy pamiętać, że konieczne jest przygotowanie podłoża przed malowaniem.

Od czego zacząć prace malarskie? Przygotowanie podłoża przed malowaniem należy zacząć od określenia, z czego wykonane jest podłoże.

Najpopularniejsze materiały to:

  • tynk cementowo wapienny
  • tynk gipsowy
  • płyta kartonowo gipsowa

Jeżeli ściana jest wykonana z tynku, należy zwrócić uwagę na proces ich nakładania. Podłoże pod tynk powinno być odpylone i przede wszystkim suche. Jeżeli będziemy malować na tynkach gipsowych, zaleca się stosowanie środka gruntującego, dzięki któremu farba będzie lepiej przylegać do ściany. Przygotowanie podłoża przed malowaniem można zacząć, dopiero kiedy tynki będą odpowiedni suche. Również po ugruntowaniu tynków, należy odczekać, aż dobrze wyschną. W innym przypadku, podczas nakładania farby może dojść do rozwarstwienia kolejnych powłok. W przypadku płyt kartonowo gipsowych zaleca się pokrycie ich cienką warstwą gładzi szpachlowej.

Przygotowanie podłoża przed malowaniem powinno zacząć się od sprawdzenia:

  • czy cała powierzchnia jest sucha i czysta
  • czy ściana jest dobrze zagruntowana
  • czy tynk jest równy i czy nie wymaga położenia dodatkowej warstwy gładzi szpachlowej

Jeżeli ściany są zagruntowane i suche przygotowanie podłoża przed malowaniem dobiegło końca i można przejść do właściwego malowania ścian na wybrany kolor.

Napisano w FAQ Farby
Logo Archido Logo Black Cat Studio Pompy ciepła