Cień

Jak wygląda montaż okien i drzwi?

Przy wyborze okien i drzwi ważne są takie elementy jak materiał wykonania, kolor, elementy wykończenia. Kolejnym elementem jest odpowiedni montaż. To jak zostaną zamontowane elementy ma istotny wpływ na ich szczelność i wytrzymałość.

Jak wygląda montaż okien i drzwi?

Montaż okien i drzwi

Montaż okien i drzwi

Prawidłowo przeprowadzony montaż okien i drzwi składa się z kilku podstawowych elementów. Najważniejszym elementem jest określenie zakresu prac montażowych. W zależności od tego czy okna są montowane w nowym czy starym budownictwie, ponieważ jest to związane z demontażem starych okien. Jak wygląda dobrze przeprowadzony montaż okien i drzwi? Prawidłowy montaż w każdym przypadku musi zawierać niezmienne elementy:

  • przygotowanie otworu osadzi ramy okiennej lub drzwi
  • wyważenie ramy oraz unieruchomienie jej w otworze
  • wyjęcie dybli co pozwala na umieszczenie ram do ściany
  • izolacja montowanych drzwi lub okien za pomocą pianki izolacyjnej
  • usunięcie nadmiaru pianki izolacyjnej na równi z ramą. Ewentualne ubytki należy uzupełnić zaprawą murarską.
  • ostatnim elementem montażu okien i drzwi jest założenie skrzydeł, montaż uchwytów oraz regulacja

Każdy element prac montażowych powinien być wykonywany starannie i w odpowiednim czasie, ponieważ elementy izolacyjne muszą wyschnąć. Po zakończeniu montażu samemu można sprawdzić czy praca została wykonana porządnie. Na co należy zwrócić uwagę? Po pierwsze należy sprawdzić w jaki sposób została usunięta pianka izolacyjna. Nie należy jej wyrywać czy skrobać. Pianka powinna zostać zabezpieczona przed wilgocią i oddziaływaniem promieni UV. W przypadku montażu okien należy sprawdzić czy parapet zewnętrzny nie zasłania otworów odwodnieniowych.

Jak wygląda montaż okien i drzwi pod względem izolacji?

Izolacja składa się z 3 elementów:

  • warstwy zewnętrznej
  • warstwy środkowej
  • warstwy wewnętrznej

Warstwa zewnętrzna powinna być odporna na oddziaływanie czynników zewnętrznych, zwłaszcza deszczu, a przy tym przepuszczać parę wodną. Środkowa warstwa izolacyjna między ramą a ścianą powinna być jak najbardziej szczelna i wykonana z dobrego materiału izolacyjnego. Warstwa wewnętrzna w przeciwieństwie do warstwy zewnętrznej nie powinna przepuszczać pary wodnej ani powietrza. Tak przeprowadzony montaż okien i drzwi zapobiega powstawaniu mostków cieplnych i wychładzaniu pomieszczeń.
Izolacja wszystkich 3 warstw jest niezwykle istotna, ponieważ ma wpływ na późniejszą szczelność zarówno ram okiennych jak i drzwi.

Napisano w FAQ Okna i Drzwi
Logo Archido Logo Black Cat Studio Pompy ciepła