Cień

Rodzaje wentylatorów

Rodzaje wentylatorów

Rodzaje wentylatorów

Zadaniem wentylatora jest skuteczne odprowadzenie powietrza wewnętrznego, które uległo zanieczyszczeniu w mieszkaniu lub pomieszczeniu (np. para wodna, zarodniki grzybów, zarodniki pleśni). Dobrze dobrany i poprawnie zainstalowany wentylator pomoże utrzymać odpowiednią jakość powietrza. Przed wyborem urządzenia warto dokładnie przemyśleć całą strukturę instalacji oraz konkretne potrzeby. Wyróżnia się różne rodzaje wentylatorów i każdy z nich ma inne zastosowanie. Odpowiednio dobrane wentylatory stanowią mocny punkt całej instalacji. Są jednym z ważniejszych elementów, dzięki którym cały system działa sprawnie i odpowiednio realizuje swoje zadania.

Rodzaje wentylatorów ze względu na konstrukcję urządzenia:

  • Wentylatory promieniowe (inaczej odśrodkowe) – Przetłaczają dużą ilość powietrza o dużym ciśnieniu. W związku z tym idealnie sprawdzają się w roli wentylatorów kanałowych.
  • Wentylatory śrubowe (inaczej osiowe) – przetłaczają powietrze o niskim ciśnieniu. Stosuje się je w miejscach, gdzie powietrze ma krótką drogę do przebycia – najczęściej jako wentylatory ścienne lub sufitowe.
  • Wentylatory o przepływie mieszanym – przetłaczają powietrze w długich kanałach wentylacyjnych, ale o niskich spadkach

Rodzaje wentylatorów ze względu na położenie urządzenia:

  • Wentylatory ścienno-sufitowe – najczęściej stosowane są jako elementy wentylacji miejscowej. Montowane, jak sama nazwa wskazuje, w sufitach lub ścianach.
  • Wentylatory kanałowe- instalowane w kanałach okrągłych. Są bardzo wydajne i mogą pracować zamiast wentylacji naturalnej.
  • Wentylatory dachowe- montowane są na dachu, na wylotach przewodów wentylacyjnych. Nie tylko wyciągają powietrze z kanału, ale także wykorzystują warunki zewnętrzne do zwiększenie efektywności wentylacji.
Napisano w FAQ Wentylacja i Klimatyzacja
Logo Archido Logo Black Cat Studio Pompy ciepła