Cień

Rodzaje kaloryferów i grzejników

Rodzaje kaloryferów i grzejników

Rodzaje kaloryferów i grzejników

Gdy decydujemy się na instalację centralnego ogrzewania należy wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników. Bardzo ważną kwestią jest odpowiedni dobór grzejników – dobrze wybrany grzejnik to z jednej strony większa efektywność grzania, a z drugiej optymalizacja rachunków związanych z ogrzewaniem.

Wyróżnia się cztery rodzaje kaloryferów/grzejników ze względu na sposób montażu i zastosowanie:

  • Grzejniki ścienne – grzejniki idealne w pomieszczeniach, gdzie ocieplone są ściany zewnętrzne. Dobrze izolowana utrzymuje dłużej ciepło wewnątrz pomieszczenia. Kolektory grzejników tego typu mocujemy do ściany przy pomocy metalowych rurek. Następnie obudowujemy tynkiem lub płytami gipsowo-kartonowymi.
  • Grzejniki podłogowe – grzejniki złożone z szeregu rur, które instalujemy pod posadzką. Mogą być one wykonane z różnego tworzywa. Zwykle są miedziane lub z dodatkiem aluminium, a także z polibutylenu zaopatrzonego w barierę anty-dyfuzyjną. Odpowiednio zmontowane i połączone ze sobą rury tworzą tzw. pętlę grzewczą, która rozkłada się na powierzchni całej podłogi. Całość ułożona jest na styropianie – pełni rolę izolacyjną, a pokrywa ją warstwa mieszanki betonowej, zwykle o grubości 5 centymetrów. Istotne jest, aby pętla grzewcza składała się tylko z jednej rury. Wówczas szanse przecieków występujących na łączach w takim systemie zostaną zminimalizowane.
  • Grzejniki konwektorowe – grzejniki te pozbawione są osłon. Takie rozwiązanie sprawia, że cyrkulacja powietrza jest swobodniejsza. Montuje się je głównie pod parapetem, którego zadaniem jest zmiana obiegu powietrza, poprzez załamanie strumienia. W ten sposób całe wytwarzane ciepło ukierunkowywane jest w głąb ogrzewanego pomieszczenia.
  • Grzejniki członowe – to jedne z najpopularniejszych typów grzejników. Najczęściej produkowane są z aluminium lub żeliwa. Decydując się na montaż grzejników z aluminium, należy przede wszystkim pamiętać, że nie możemy łączyć ich z instalacją miedzianą! Takie rozwiązanie może to doprowadzić do korozji elektrochemicznej. Podczas montowania grzejników z żeliwa, rodzaj instalacji może być dowolny.

Przed wyborem grzejnika, należy ustalić jego moc i wielkość, które będą zapewniać dobór idealnej dla danego pomieszczenia temperatury i oszczędne zużycie energii cieplnej. Przede wszystkim skupiamy się na wielkości powierzchni, którą będziemy ogrzewać. Należy wziąć też pod uwagę rodzaj wentylacji pomieszczenia, jak również to, czy dom jest pokryty izolacją cieplną. Te wszystkie czynniki mają istotny wpływ na to jak dobrać grzejnik do pomieszczenia.
Musimy też określić funkcję grzejnika – grzewczą, dogrzewczą bądź suszącą. Jeżeli ma być głównym urządzeniem grzewczym, wówczas na pierwszym miejscu stawiamy moc. Jest ona kluczowym czynnikiem podczas uzyskiwania idealnej temperatury. Grzejnik, którego głównym celem jest dogrzewanie, możemy dobrać pod względem formy i dopasować do wystroju wnętrza, ponieważ nie wymaga on wysokiej funkcjonalności. Z kolei grzejniki przeznaczone do suszenia, powinny być dużo szersze i posiadać wiele poziomych prętów.

Aby określić potrzebną moc grzewczą kaloryferów w danym pomieszczeniu, należy wziąć pod uwagę dwa główne czynniki: powierzchnię pomieszczenia oraz izolację zewnętrzną.

Przyjmuje się, że zapotrzebowanie na moc grzewczą wynosi:

  • 70-100 W/m2 dla pomieszczeń bardzo dobrze izolowanych
  • 100-150 W/m2 dla pomieszczeń ze średnią izolacją
  • 150-200 W/m2 dla bardzo słabo izolowanych pomieszczeń

Wyboru grzejnika należy dokonać, bazując nie tylko na jego rozmiarach i poziomie mocy grzewczej, ale także na jego zastosowaniu. Jeżeli nasze pomieszczenie posiada np. kamienną posadzkę lub wielkie drzwi (na balkon, na taras) , wtedy najlepszym możliwym rozwiązaniem będzie bardzo wydajne ogrzewanie podłogowe. Z kolei, gdy chodzi o wnętrze wymagające systematycznej regulacji temperatury (np. sypialnia, pokój dziecięcy), wtedy świetnie sprawdzą się grzejniki płytowe.

Napisano w FAQ Hurtownia Hydrauliczna
Logo Archido Logo Black Cat Studio Pompy ciepła