Powietrzna pompa ciepła czy eko-groszek?
Stając przed wyborem sposobu ogrzewania domu, trzeba wziąć pod uwagę kilka zasadniczych kwestii.
Co mamy do wyboru?
W ostatnim dziesięcioleciu dało sie zauważyć wzrost popularności kotłów na paliwo stałe (głównie ekogroszek) oraz ogrzewania gazem ziemnym. Stosunkowo mało popularna jest jeszcze pompa ciepła – jednak, czy słusznie?
Wybór sposobu ogrzewania zależny od sytuacji
Zastanawiając się nad tym, jaki sposób ogrzewania będzie najkorzystniejszy, warto przyjrzeć sie bliżej własnym możliwościom. Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę czy potrzebujemy kotłownię (pompownię) do nowego domu czy też do istniejącego już budynku. W przypadku nowego budynku, świetnie sprawdzi sie pompa ciepła. Ważne jest odpowiednie zaprojektowanie instalacji hydraulicznej I dostosowanej do tego sposobu ogrzewania. Z pompą ciepła doskonale sie sprawdza ogrzewanie podłogowe.
Ważna alternatywa
Kolejną kwestią do rozpatrzenia są alternatywne źródła ogrzewania, np. gaz ziemny. Jeśli takowego nie ma w ulicy, a w perspektywie najbliższych lat nie jest planowany – nie ma dylematu. Jeśli jednak jest mozliwość przyłączenia budynku do sieci gazowej, warto poważnie się nad tym zastanowić. Otóż, gaz ziemny przy również odpowiednio dobranej instalacji, jest jednym z najkorzystniejszych wyborów. Przede wszystkim ze względu na niskie koszty inwestycyjne, a co za tym idzie, rachunki eksploatacyjne porównywalne, a nawet niższe od kotłowni na eko-groszek. Warunkiem jest odpowiednio wysterowana instalacja.
Czas obsługi
Czas obsługi jest bardzo istotny. W przypadku kotłowni na eko-groszek, trzeba się liczyć z tym, że bezobsługowo działać nie będzie. Trzeba zadbać o zakup paliwa, co zajmuje czas i generuje koszty. Kotłownia musi być odpowiednio duża, żeby zmieścił sie piec i worki z eko-groszkiem. Kociol trzeba systematycznie opróżniać z popiołu i czyścić. Żeby wszystko działało bez zarzutu, istotne są coroczne serwisy przeglądowe.
W przypadku pomp ciepła i kotłowni gazowych, temat obsługi właściwie nie istnieje. Są to kotłownie (pompownie) bezobsługowe. Jedyna obsługa w przypadku pompy ciepła to ustawianie i przestawianie elektroniki. Warto korzystać, w obu przypadkach z przeglądów serwisowych, jeśli jest taka potrzeba.
Koszty inwestycyjne
Koszty są bardzo istotnym elementem przy wyborze sposobu ogrzewania. Czasami jest tak, że koszty inwestycyjne są dość wysokie, za to późniejsza eksploatacja prawie nieodczuwalna dla portfela. W przypadku pompy ciepła powietrznej koszty inwestycyjne są bardzo zbliżone do kotłowni eko-groszek. Należy tutaj wziąć pod uwagę, iż jeśli zdecydujemy się na pompę ciepła na etapie budowy to zaoszczędzamy wówczas na kominie dymnym (systemowy komin to koszt w przedziale 2000 pln – 3000 pln). Oczywiście w zależności od powierzchni domu ( do 150 m2) i modelu pompy – pompownia wraz z montażem powinna się zamknąć w przedziale od 20 000 do 25 000 pln. Ten przedział cenowy obejmuje pełną pompownię z buforem wody (zaplecze energii) , ogrzewaczem wody o pojemności 200 – 300 litrów, całym uposażeniem pompowni ( pompy, naczynia wyrównawcze, glikol itp). W koszcie tym zawarta jest również robocizna.
W przypadku eko-groszku dla domu o powierzchni do 150 m2 z podgrzewaczem wody 140 litrów i pełnym uposażeniem ( zawory + pompy, naczynia), koszt będzie zawierał się w przedziale 15 000 – 20 000 pln. Jest to orientacyjny koszt wraz z robocizną, należy jednak tutaj pamiętać, że na etapie budowy dochodzi nam koszt komina ( 2000 – 3000 pln).
Jak wyglądają koszty eksploatacyjne w przypadku powietrznych pompy ciepła i eko-groszku?
Koszty eksploatacyjne dla obu tych technologii wyglądają bardzo podobnie. Należy przyjąć, że sezon grzewczy trwa średnio 6 miesięcy. Średni koszt miesięczny w przypadku domu 150 metrowego, będzie się zamykał w granicach 400 – 450 pln. Poza sezonem podgrzanie wody to koszt około 50 – 100 pln / m-c.
A jak na tle powyższych technologii wypada pompa ciepła gruntowa?
Koszty eksploatacyjne przy zastosowaniu pomp ciepła gruntowych przestawiają się bardzo korzystnie. W sezonie grzewczym będą się zawierały w przedziale 200 – 300 pln / m-c. Wyróżniamy dwa rodzaje pomp, tj. na odwiertach pionowych (studnie) i na kolektorach poziomych (wężownica z rur pe). Niższe koszty eksploatacyjne nie idą jednak w parze z kosztami inwestycyjnymi. W zależności od zastosowanych rozwiązań, przy powierzchni do 150 m2 trzeba sie liczyć z wydatkiem w przedziale od 35 000 do 50 000 pln ( oczywiście w zależności od modelu zastosowanej pompy, koszt ten może być również wyższy).
Jestem użytkownikiem pompy ciepła powietrznej od 3 lat. Jestem w pełni zadowolony z tego rozwiązania i nie ukrywam, że drugi raz podjąłbym identyczną decyzję przy wyborze źródła grzania. Mam dom o powierzchni 140 m2 i średnie moje rachunki w sezonie grzewczym zamykają się w przedziale od 400 pln do 500 pln na miesiąc w zależności od zimy. Zamierzam jeszcze w najbliższej przyszłości zainstalować ogniwa fotowoltaiczne. Dla niezdecydowanych rozważających opcję eko-groszek, a powietrzna pompa ciepła zdecydowanie polecam pompę.
Również, tak jak mój poprzednik użytkuję pompę „powietrze – woda” od 3 lat. Dom o powierzchni 120m2. Mam założony podlicznik energii tylko na pompę. Koszt grzania w pierwszą zimę wraz z ciepłą wodą użytkową to około 2400zł, w drugą i trzecią około 1800zł. Poza sezonem grzewczym pompa służy do grzania ciepłej wody (około 50zł miesięcznie). Koszty porównywalne z ekogroszkiem, ale jedna niewątpliwa zaleta – wygoda. Rozpoczęcie sezonu grzewczego to zmiana trybu pracy jednym przełącznikiem na centralne ogrzewanie i…już. Nie trzeba myśleć o zakupie czy składowaniu węgla, ekogroszku itp. Gdybym miał kiedykolwiek budować dom ponownie to tylko z pompą ciepła, a ze względu na koszty inwestycyjne, kwestie projektowe tylko pompa powietrzna. POLECAM!
Użytkuję pompę ciepła powietrze-woda drugi rok na powierzchni grzewczej 140m2. Nie wyobrażam sobie innego ogrzewania ze względu na ponoszone koszty które wyniosły w pierwszym roku od pierwszego Września 2014, do pierwszego Września 2015, 4 900 zł. Przy temperaturze pomieszczeń 24 stopnie. Oraz bezobsługowe użytkowanie gdzie przy tym rozwiązaniu nie robi się nic, . Gdy bym miał zakładać następny raz ogrzewanie to tylko pompa ciepła. Gorąco polecam.
Pomocne informacje, dziękujemy bardzo.
Zdecydowanie pompa ciepła, bo to najlepszy sposób na tanie ogrzanie domu. Najważniejsze to znaleźć odpowiednio wyszkolonych ludzi, którzy znają się na specyfikacji i doradztwie technicznym. W woj mazowieckim jest DISAN – moim zdaniem najlepiej wyposażony sklep zajmujący się sprzedażą hurtową i detaliczną urządzeń i materiałów techniki grzewczej i sanitarnej. Ludzie, którzy tam pracują posiadają dużą wiedzę (nie to co pracownicy Obi czy Castoramy). Polecam
Zgadzam się, że najsłabszy rozwiązaniem tego dobrego rozwiązania jest firma wykonawcza, ale my sami musimy mieć wiedze. Najważniejsze to zrobić dobry projekt geologiczny który kosztuje ok 2tyś, ale wtedy już wiemy jak powinno być wykonane