Cień

Czym różni się farba akrylowa od lateksowej?

Chcąc pomalować ściany czy sufit, nie należy jedynie wybrać odpowiedniego koloru. Należy podjąć decyzję jaką farbą chcemy pomalować wnętrze. Najpopularniejszymi farbami na rynku są farby akrylowe i lateksowe.

Farby akrylowa

Farby akrylowa

Czym różni się farba akrylowa od lateksowej?

Przede wszystkim składem. Wbrew temu co mówi nazwa, farba lateksowa nie zawiera w sobie lateksu, a jedynie emulsje żywiczne. Odpowiednia ilość żywicy sprawia, że farba lateksowa jest gładka i łatwo się ją nakłada. Emulsja akrylowa również zawiera żywicę, jednak zdecydowanie mniej niż farba lateksowa. Właściwości farby akrylowej w dużej mierze zależą właśnie od ilości żywicy w składzie.

Czym jeszcze różni się farba akrylowa od lateksowej?

Farba lateksowa

Farba lateksowa

Z pewnością jest to trwałość. Farby lateksowe są zdecydowanie bardziej odporne na ścieranie i szorowanie, niż farby akrylowe. Z drugiej strony, emulsje akrylowe, dzięki zachowaniu lekkiego połysku również są odporne na czyszczenie bez obawy o powłokę malarską. Farba lateksowa jest natomiast odporna na działanie promieni słonecznych. Jeśli więc planujemy pomalować nasłoneczniony pokój, zaleca się stosowanie farby lateksowej, która zachowuje swój kolor nawet do 7 lat.

A czym różni się fara akrylowa od lateksowej, jeśli chodzi o sposób nakładania?

Farbę akrylową nanosi się bardzo łatwo, podobnie jak farby lateksowe. Dodatkowo, emulsja lateksowa wysycha bardzo szybko i ładnie kryje malowaną powierzchnię. Niestety, farby lateksowe mają bardzo charakterystyczny zapach, który nie każdemu odpowiada.

Podsumowując czym różni się farba akrylowa od lateksowej:

Farba akrylowa

  • łatwo się nanosi
  • jest odporna na szorowanie
  • pozostawia lekki połysk po pomalowaniu

Farba lateksowa

  • jest odporna na działanie promieni słonecznych
  • jest odporna na ścieranie i czyszczenie
  • szybko wysycha i dobrze kryje
  • świetnie sprawdza się w łazienkach i kuchniach

Jeżeli w malowanym pomieszczeniu panuje większa wilgoć, jest słabo wentylowane i rzadko wietrzone, lepiej zdecydować się na farbę lateksową, która przez ilość ekstraktów żywicznych jest bardziej odporna na wilgoć.

Napisano w FAQ Farby
Logo Archido Logo Black Cat Studio Pompy ciepła