Cień

Czym jest pompa do centralnego ogrzewania?

Pompa centralnego ogrzewania

Pompa centralnego ogrzewania

Pompa do centralnego ogrzewania jest jednym z najbardziej istotnych elementów systemu grzewczego. W układzie grzewczym woda krąży między kotłem a grzejnikami dzięki różnicy ciśnienia wytworzonej właśnie przez pompę. Pompa obiegowa musi posiadać odpowiednie parametry, które pozwolą wtłoczyć wodę do punktu instalacji położonego najdalej od kotła. Dobrze dobrana pompa do centralnego ogrzewania usprawnia system i jest gwarancją efektywnego działania układu grzewczego.

Bardzo często w domowych instalacjach grzewczych stosuje się hermetyczne pompy bezdławicowe. Pompowana przez nie woda, przepływając, dodatkowo smaruje łożyska i schładza pracujący silnik. Pompy bezdławicowe są bardzo trwałe: właściwie użytkowana pompa może pracować nawet 15-20 lat.
Pompy mają niewielkie wymiary i zazwyczaj ważą od 1,5 do 5 kg. Są łatwe w montażu i nie potrzebują dodatkowego miejsca w pomieszczeniu.

Przy doborze pompy do centralnego ogrzewania warto zwrócić uwagę na jej rozmiar.

  • Zamontowanie pompy o zbyt dużym rozmiarze spowoduje większy pobór mocy. Istnieć będzie ryzyko, że cała instalacja będzie pracować bardzo głośno, a kolejne elementy pompy szybciej się zepsują.
  • Z kolei zbyt mała pompa nie będzie w stanie stworzyć odpowiedniego przepływu wody w tych obiegach, które mają największe opory przepływu.

Pompa do centralnego ogrzewania nie powinna pracować bez wody. Bardzo istotną sprawą jest prawidłowe działanie systemu odpowietrzania instalacji. Oczywiście, można zainstalować pompę automatycznie odpowietrzaną, to znaczy wyposażoną w urządzenie, które oddziela powietrze od wody. Ważne, by przy pierwszym uruchomieniu instalacji centralnego ogrzewania w sezonie grzewczym, odpowietrzyć pompę.

Trwałość pompy zależy przede wszystkim od jakości pompowanej wody. Należy pamiętać, aby woda dopływająca do pompy nie była zanieczyszczona mechanicznie. W takim przypadku może dojść do uszkodzenia pompy. Warto przed pompą zamontować filtr siatkowy, który zatrzyma na przykład produkty korozji wymywane z instalacji. Filtr powinien być okresowo czyszczony.

Napisano w FAQ Hurtownia Hydrauliczna
Logo Archido Logo Black Cat Studio Pompy ciepła