Cień

Ekogroszek czy pompa ciepła gruntowa – porównanie

Ekogroszek to popularność, niższe koszty inwestycji, spore możliwości serwisowania. Jak na jego tle wypada pompa ciepła?

Pompy ciepła to ciągle rozwiązanie stosunkowo mało popularne w Polsce w porównaniu do rozmiarów jego zastosowania za granicami. Rozwój tej technologii rozpoczął się w latach 90. Moda na nie trafiła do Polski z krajów, które od dekad stawiają za priorytet ekologię a przede wszystkim ochronę środowiska i rozważne wykorzystywanie ziemskich zasobów.pompa ciepła
O ile, według szacunków sprzed dwóch lat, w kraju sprzedaje się ok. 3-4 tys. pomp ciepła rocznie, tak w Niemczech chętnych jest na nie nawet 15 tys. właścicieli domów, zaś w krajach skandynawskich to już kilkadziesiąt tys. Tam ok. 70 proc. domów stawianych w ciągu ostatniej dekady wyposażanych jest w standardzie w pompy ciepła.
Pompa ciepła składa się z trzech niezależnych od siebie instalacji, które jednak – współpracując – tworzą maszynę wielorakiego użytku. Pierwsza z nich korzysta z ciepła znajdującego się w źródłach o niskiej temperaturze – to np. grunt czy woda głębinowa. Druga instalacja obiera ciepło; robi to z instalacji ogrzewania oraz wody w domu. Trzecią instalację tworzy sprężarka zainstalowana w pompie – ona odpowiedzialna jest za wymianę między dwoma powyższymi.

Całość sprowadza się więc do prostej zasady: pompa ciepła wyprodukuje znacznie więcej energii niż sama potrzebuje do pracy. Jej efektywność jest doskonała – przy zużyciu zaledwie 1 kw energii elektrycznej jest w stanie wyprodukować nawet pięciokrotnie więcej energii cieplnej. Jeśli zaś pierwsza z instalacji korzysta np. z wody termalnej (co akurat w przypadku domów jest praktycznie wykluczone) lub z kolektora słonecznego, wskaźnik ten może sięgać nawet 1:10.

Sprawność dobrej pompy uzależniona jest przede wszystkim od różnicy temperatur źródła ciepła. Im zimniej, tym mniejsza wydajność maszyny. Szacuje się, iż najniższą granicą dużej wydajności urządzenia jest temperatura 3 st. Celsjusza. W gruncie w Polsce można liczyć na ok. 10-12 st., choć silne mrozy mogą storpedować plany wykorzystania pompy.

Koszty związane z pompą cieplną

To właśnie one najczęściej odstraszają potencjalnych inwestorów. A czy słusznie? Geotermalna pompa ciepła wyposażona w dobrej jakości sprężarkę i z montowanym w standardzie monitorem sterującym to 21,9 tys. zł. Doliczyć do tego trzeba zestaw instalacyjny: pompę obiegową, naczynie przeponowe dolnego źródła, koszty dostawy, montażu i regulacji -w sumie to 3 tys. zł. Jeśli zdecydujmy się jeszcze na np. 300-litrowy zasobnik do ciepłej wody użytkowej, doliczyć należy 3,2 tys. zł. Powiększenie całości o zestaw instalacyjny ciepłej wody użytkowej i pompę obiegową do jej cyrkulacji powiększa wydatki o prawie 2 tys. zł. W sumie więc pompę ciepła można skonstruować mając ok. 30 tys. zł.

Czy pompa ciepła się opłaca?

Kiedy przed kilkoma laty przedstawiciele firmy Danfoss analizowali koszty ogrzewania domu pompą ciepła, sprawdzili to na przykładzie 150-metrowego domu postawionego w przeciętnej pod względem temperatur strefie w Polsce. Przyjęto, iż mieszka w nim – a więc również użytkuje ciepło – czteroosobowa rodzina.
Przyjmując, iż na ogrzewanie domu oraz wody potrzeba nieco ponad 21 tys. kWh energii cieplnej, w przypadku pompy ciepła byłoby to w skali roku 2,5 tys. zł. To wartość porównywalna np. z biomasą (2,6 tys. zł) i znacznie mniej niż w przypadku korzystania z ogrzewania np. węglem (3,1 tys. zł). Nieporównywalnie wyższe byłoby ogrzanie domu olejem napędowym lub gazem ziemnym (ok. 8 tys. zł w skali roku).

Zapytaj o koszt instalacji pompy ciepła w Twoim domu

Ekogroszek się bardzo opłaca

Technologia bardzo popularna w Polsce to rozwiązanie bardzo ekonomiczne w porównaniu do innych urządzeń grzewczych. Kotły na ekogroszek są bardzo często spotykane w domach z kilku powodów: można liczyć na automatyzację procesu grzewczego, łatwy serwis i ciągle relatywnie atrakcyjny koszt grzania w porównaniu do innych źródeł. Ogrzanie 140-metrowego domu to koszt ok. 3,7-4 tys. zł. To ogromna oszczędność w porównaniu np. do grzejników elektrycznych przy taryfie G12 (9,7 tys. zł), kotła na olej opałowy (9,4 tys.) i – również na to paliwo – kotła kondensacyjnego (8,2). Z kolei Ogrzewanie domu gazem ziemnym waha się od 3,7 do 6,4 tys. zł w zależności od technologii, zaś gazem LPG od 6,6 do 8 tys. zł. Wiąże się jednak ze znacznie większymi utrudnieniami niż ekogroszek – do domu musi być bowiem doprowadzona instalacja lub też zamontowany zbiornik, który zazwyczaj szpeci tereny rekreacyjne.

Zalety pomp ciepła

Jest ich sporo:

  • energia pozyskiwana ze środowiska
  • wygoda w obsłudze
  • czystość; brak kotłowni
  • automatyzacja procesu grzewczego
  • cisza; brak zapachów
  • bezpieczeństwo działania
  • niezależność od cen paliw
  • możliwość montażu w każdym miejscu

Jak jednak zalety wyglądają w kontekście bardziej popularnego ekogroszku?

  •  duże jednorazowe koszty inwestycji
  • uzależnienie od prądu; brak zasilania i wspomagania (np. agregatu) przerywa pracę układu

Ekogroszek to z kolei: mniejsze koszty, niezależność od zasilania i bardzo duża możliwość serwisowania w razie problemów z kotłem.

Zapytaj o koszt kotłowni na paliwo stałe

Wnioski? Kocioł do ekogroszku to idealne rozwiązanie dla osób posiadających domy o przeciętnych rozmiarach i stawiających raczej na wydatki rozłożone w czasie niż jednorazowe, duże inwestycje sięgające kilkudziesięciu tys. zł – z takimi trzeba liczyć się w przypadku pomp ciepła.

Więcej informacji na temat pomp ciepła i kotłów na ekogroszek uzyskają Państwo w Hurtowni Hydraulicznej BK Business

Łask ul. Słowackiego 16
telefon (43) 675 23 53
telefon (43) 675 27 27
e-mail: ogrzewanie@bk.biz.pl

Tagi: ,
Napisano w FAQ Hurtownia Hydrauliczna
Logo Archido Logo Black Cat Studio Pompy ciepła