Cień

Jaki materiał murowy wybrać do budowy domu?

Jaki materiał murowy wybrać do budowy domu?

Jaki materiał murowy wybrać do budowy domu?

Budowa domu to nie tylko projekt, ale także cały długi okres kolejnych kroków, które doprowadzić mają do powstania wymarzonego budynku. Jednym z najważniejszych pytań, na jakie należy sobie odpowiedzieć przed rozpoczęciem prac jest jaki materiał murowy wybrać do budowy domu?
Możliwość jest bardzo wiele. Każda z nich ma swoje wady i zalety, a między konkretnymi przykładami zdarzyć się może spora rozbieżność cenowa.

Budowa domu może polegać na następujących rozwiązaniach:

  • murowaniu z cegieł lub pustaków ceramicznych. Ceramika to sprawdzony i popularny materiał murowy, często wybierany do budowy domów. Najczęściej wykorzystuje się go do budynków o zewnętrznych ścianach dwu- lub trójwarstwowych. Wybrać można lepszą wersję ceramiki, tzw. ceramikę poryzowaną – jest ona lżejsza i zdecydowanie bardzie ciepłochłonna od podstawowej wersji.
  • wykorzystaniu bloczków wapiennych, betonowych i keramzytowych. Beton często wykorzystywany jest do budowy ścian jednowarstwowych. Im wyższa klasa betonu, tym większa gęstość i nośność, ale co za tym idzie dużo gorsza izolacyjność termiczna. Inny materiał murowy do budowy domu dostępny na rynku to keramzytobeton.
  • wybudowaniu domu z drewnianych pali – te konstrukcje obecnie zyskują coraz więcej zwolenników. Ich wielką zaletą jest bardzo piękny wygląd, który doskonale sprawdza się na wsiach, ale niestety nie komponuje się z wielkomiejskim krajobrazem. Jeżeli chodzi o jakość materiałów – najlepsze bale do budowy domów przygotowuje się z sosny (polarnej lub zwykłej), świerku, olch i jodły.
  • zastosowaniu szkieletu drewnianego lub stalowego. Szkielety drewniane są obecnie znacznie bardziej popularne niż ich stalowe odpowiedniki. W rozwiązaniu stalowym podstawa konstrukcji są m.in.: metalowe słupki i belki, odpowiednio wzmocnione specjalnymi prętami.
Napisano w FAQ Centrum Budowlane
Logo Archido Logo Black Cat Studio Pompy ciepła