Cień

Jak wybierać tynki zewnętrzne?

Jak wybierać tynki zewnętrzne?

Jak wybierać tynki zewnętrzne?

Położenie tynku na ściany to etap, kiedy dom powoli zaczyna nabierać ostatecznych kształtów. Warto jednak pamiętać, że tynk ma nie tylko wartość estetyczną ,ale zabezpiecza on budynki przed wpływami warunków atmosferycznych. Zatem jak wybierać tynki zewnętrzne?

Tynk na ścianach zewnętrznych narażony jest na wiele niebezpiecznych sytuacji. Źle wpływa na niego zmienna temperatura, opady deszczu czy śniegu. Dobrym pomysłem jest odczekanie pewnego okresu czasu (zwykle roku) przed położeniem tynku. Przez ten okres czasu dom powinien był już osiąść i pozbyć się pewnej części wilgoci budowlanej. Dzięki temu, nałożony tynk nie będzie pękał na ścianach.

Warto przed otynkowaniem mieszkania wybrać odpowiedni rodzaj tynku. Na rynku dostępne są:

  • tynki tradycyjne – maja grubość od 2 do 3 cm, nie wykazują specjalnych właściwości związanych z trwałością. Są to najczęściej niedrogie produkty. W tej kategorii znalazły się tynki cementowe – wodoszczelne i odporne na uszkodzenia mechaniczne, ale trudniejsze do nałożenia, nie da się ułożyć z nich gładkiej powierzchni. Przy nieodpowiednim nakładaniu zwiększa się ryzyko pęknięcia. Drugim rodzajem są tynki cementowo – wapienne – wydajne i odporne na korozje, ale niestety dosyć dobrze chłoną wodę i łatwo pękają
  • tynki podkładowe lub wygładzające – podczas decyzji jak wybierać tynki zewnętrzne warto przemyśleć te rodzaje. Tynki podkładowe służą do wyrównywania powierzchni. Natomiast tynki wygładzające nadają się idealnie do prac wykończeniowych – umożliwia uzyskanie bardzo gładkiej powierzchni.
  • tynki cienkowarstwowe – stosuje się je najczęściej do ocieplania zewnętrznych ścian, jednak równie dobrze sprawdzają się jako elementy wykończeniowe. Do dyspozycji są tynki cienkowarstwowe: mineralne, silikonowe, akrylowe, akrylowo-silikonowe, silikatowe i silikatowo-silikonowe.
Napisano w FAQ Centrum Budowlane
Logo Archido Logo Black Cat Studio Pompy ciepła