Z jakich elementów składa się okno?
Tradycyjne okno składa się z ramy, w której osadzona jest szyba, a także z okuć oraz uszczelnień. Okna o klasycznych wymiarach są dostępne od razu, natomiast na te o wymiarach niestandardowych, robionych na zamówienie trzeba poczekać nieco dłużej. Zakupione okna muszą być bardzo dobrej jakości, by służyły nam przez wiele lat, zapewniały komfort, poczucie bezpieczeństwa oraz wytrzymywały czasem trudne warunki atmosferyczne. Istotne, by nie przewozić okna w pozycji poziomej, ponieważ prowadzi to do uszkodzeń przede wszystkim przeszklenia. Trzeba pamiętać również, by okno było o około 5 cm mniejsze od otworu, w który zamierzamy je wstawić. Dzięki pozostawionemu dodatkowemu miejscu, można je wówczas bez problemów uszczelni i wprowadzić okno bez jego zniszczenia.
Na co zwrócić szczególną uwagę podczas kupowania okien?
W przypadku okien drewnianych należy zwrócić uwagę na powierzchnię ramy, która powinna być stosunkowo gładka i jednorodna. Okna plastikowe zaś powinny posiadać gładkie łączenia profili, bez uskoków i nierówności. Mogą być one także wzmocnione profilami ze stali oraz posiadać dodatkowo otwory odwadniające. Szyba zamówionego przez nas okno powinna być pozbawiona wszelkich zarysowań, pęcherzyków powietrza oraz pęknięć oraz umocowana głęboko poniżej uszczelki, a co za tym idzie – stabilnie. Uszczelka wzdłuż całego obwodu okna musi odpowiednio mocno przylegać, by spełniała dobrze swoją funkcję, a jej łączenie powinno być widoczne tylko w części górnej okna. Natomiast okucia muszą być dokładnie dopasowane do zagłębień, by bez oporu otwierały się i zamykały. Wszelkiego rodzaju rygle i zawiasy muszą działać sprawnie i być wykonane staranie. Pamiętajmy, iż dokładna ocena sprawności okna jest możliwa dopiero po jego zamontowaniu, a więc gdy zostanie już dobrze wypoziomowane oraz ustabilizowane.
Cennych wskazówek udzielą Państwu nasi fachowcy, którzy pomogą dokonać odpowiedniego wyboru spośród całej gamy różnorodnych produktów.