Cień

Drewno czy plastik? Czyli jakie okna wybrać.

Okna drewniane kojarzą się dwojako. Pięknie zachowane w zabytkowej kamienicy są niewątpliwa ozdobą. Z drugiej strony, podczas termomodernizacji bloków pamiętających czasy Gierka, drewniane okna były wymieniane na plastikowe, bo lepsze, cieplejsze. Ale czy na pewno? Może po prostu najpopularniejsze w dzisiejszych czasach?

Drewniana klasyka.

Okna drewniane mają opinię solidniejszych i mniej podatnych na uszkodzenia. Są ciepłe, ciche i najczęściej lepiej wykonane niż plastikowe. Wynika to ze skomplikowanego procesu produkcji. Pasują w zasadzie do każdego rodzaju budynków. Dom z takimi oknami sprawia wrażenie przytulniejszego. Drewno to klasa sama w sobie, ale trzeba o nie dbać. Co kilka lat konieczna jest konserwacja. W przypadku pomieszczeń, w których jest wilgoć, wymagają zabezpieczenia. Wadą jest cena. W niektórych przypadkach nawet dwa razy wyższa w stosunku do plastikowych. Ale warto wziąć je pod uwagę, bo to inwestycja długoterminowa. Jeśli okna będą odpowiednio pielęgnowane, posłużą nawet 90 lat!

DAKO_natura_okno_1

 

Plastik – fantastik?

Zdecydowana większość Polaków decyduje się na popularne okna plastikowe. Przede wszystkim mają przystępne ceny, zwłaszcza te obustronnie białe. Ciut droższe są w kolorze jednostronnym, a całe w kolorze najdroższe. Ale nie tylko o ten aspekt tu chodzi. Za niewielkie pieniądze można dobrać okna o bardzo przyzwoitych parametrach. Są stabilne i jednocześnie lekkie. W przeciwieństwie do drewnianych, nie wymagają specjalnej pielęgnacji, oprócz mycia. Plastik nie zżółknie, jak na przykład sosna. Trwałość tych okien określa się na 40 lat. Jednak nie do każdego budynku będą pasowały. Nic tak nie szpeci mieszkania w wiekowej kamienicy, niż plastikowe okna. W pozostałych przypadkach, można uznać, że plastik jest fantastik.

Kunststofffenster SI 82 Classic3

Okna PCV

Okna PCV

Tagi: , , , ,
Napisano w Często zadawane pytania, FAQ Okna i Drzwi
Logo Archido Logo Black Cat Studio Pompy ciepła