Współczynnik przenikalności cieplnej w budownictwie
Współczynnik przenikalności cieplnej w budownictwie odgrywa jedną z ważniejszych ról. Tym parametrem opisujemy przenikalność całej przegrody budowlanej. Nie analizujemy materiału budowlanego, z którego ta przegroda została wykonana. Współczynnik przenikalności cieplnej określa przegrodę budowlaną z punktu widzenia ochrony cieplnej budynku.
Im współczynnik przenikalności cieplnej jest niższy, tym dana przegroda w lepszym stopniu chroni przed utratą ciepła. Taka izolacja jest silniejsza. Parametr ten podajemy w Watach na metr kwadratowy Kelwin.
Współczynnik przenikalności cieplnej w budownictwie ma kolosalne znaczenie. Im większa grubość jest danej przegrody, tym mniejszy jest jej współczynnik przenikalności cieplnej. Zatem lepiej chroni ona przed utratą ciepła. Inaczej nieco wygląda to w przypadku materiałów izolacyjnych. Tam niewielka grubość jest w stanie osiągnąć taki sam lub lepszy efekt niż gruby materiał konstrukcyjny, np. beton.
Ważną informacją dla budowniczych będzie fakt, że polskie prawo ściśle określa współczynnik przenikalności cieplnej w budownictwie dla danych materiałów. Warto zapoznać się z tą informacją, przed decyzją na temat zakupu konkretnego materiału.