Cień

Ceramika czy gazobeton

lukasz-szymczak

Łukasz Szymczak

W tym artykule dołożymy wszelkich starań aby w rzetelny i obiektywny sposób odpowiedzieć na pytanie, które nurtuje właściwie wszystkich, którzy decydują się na budowę swojego pierwszego domu – ceramika czy gazobeton?

Z czego budować. Ceramika czy gazobeton?

Postanowiliśmy porozmawiać na ten temat z Łukaszem Szymczakiem,  dyrektorem firmy BK Business, który doskonale zna istotę tego trudnego wyboru.


Beton komórkowy czy pustak ceramiczny?

Czy można jednoznacznie stwierdzić, który materiał budowlany jest lepszy?

Pustak ceramiczny

Pustak ceramiczny

Gazobeton

Gazobeton

Podobny dylemat miałem w momencie kiedy sam stanąłem przed zakupem materiałów budowlanych do budowy mojego domu. W branży budowlanej działam od  1999 r. Zajmuję się sprzedażą materiałów, właściwie w różnych sektorach tej branży. Temat budowlanki towarzyszy mi od 2009 r. Pomimo wieloletniego doświadczenia nie odpowiem jednoznacznie na to pytanie. Odpowiedź zależy od konkretnych potrzeb i oczekiwań osoby, która takie pytanie zadaje.

Co jest tańsze ceramika czy gazobeton?

Ważnym czynnikiem mającym wpływ na decyzję o zakupie jest koszt. Który materiał jest tańszy?

Z pełną odpowiedzialnością odpowiem, że ceramika. W przypadku mojego domu oszczędność wyniosła około 2500,00 pln. Warto tą różnicę przeznaczyć na dobrej jakości materiały izolacyjne. Dobrej jakości styropian fasadowy, podłogowy, wełnę.  Mój dom to gotowy projekt Dom przy Cyprysowej 2 bis.

Dla ułatwienia podaję poniżej sposób przeliczania różnicy.

Zużycie ceramiki – pustak ceramiczny firmy Owczary Termoton 25 P+W 

Dla przykładu Owczary Termoton 25 P+W zużycie 12,5 szt. / 1 m2, średni dom około 200 m2 ściany nośnnej = 1 m2 * 12,50 szt. = 12,50  * 3,40 pln brutto (średnia cena z dostawą i rozładunkiem hds) = 42,50 pln brutto / m2

Gazobeton np. Solbet P+W klasa 600 zużycie 7,06 szt. / 1 m2 = 7,06 * 7,60 (średnia cena z dostawą i rozładunkiem HDS) = 53,66 PLN brutto / m2

W tym przypadku różnica cenowa na 1 m2 gotowego muru wynosi 11,16 pln bruttoco daje nam przy zamówieniu 200 m2 muru (dom średniej wielkości) wartość 2232 pln brutto na korzyść ceramiki.

Co jest cieplejsze ceramika czy gazobeton?

Który z porównywanych przez nas materiałów ma lepsze właściwości cieplne?

przenikalnosc-cieplnaZestawiając ceramikę poryzowaną, a gazobeton różnice są minimalne z korzyścią dla gazobetonu.

Współczynnik przenikania ciepła dla ceramiki poryzowanej wynosi 0,12-0,14, natomiast dla gazobetonu w odmianie 600 0,16 W/(m·K). Powyższe parametry dotyczą rozmiaru 25 cm.

W przypadku gazobetonu występują niższe współczynniki przenikania (lepsze), natomiast wiąże się to z niższą gęstością produktu, a co za tym idzie z niższą wytrzymałością.

Który materiał jest trwalszy?

Dla wielu inwestorów kluczowa jest trwałość. Czy beton komórkowy może być równie trwały co pustak ceramiczny?

Odpowiem pytaniem na pytanie. Czy widziałeś zamek z gazobetonu? Podczas rozmowy  z jednym z dyrektorów handlowych zakładu ceramiki budowlanej, ten otworzył mi oczy na parametr przemarzania. Każdy materiał murowy określany jest w cyklach przemarzania. Tutaj ceramika góruje. W przypadku budowania domu w technologii dwuwarstwowej tzn. materiał murowy + ocieplenie (aktualnie najpopularniejsza technologia) wartość cyklu przymarzanie nie ma to większego znaczenia, tak w przypadku murów jednowarstwowych cegły są narażone na korozję. Według mnie dopłacanie do gazobetonu nie ma tutaj uzasadnienia.

Należy również zadać sobie pytanie co będzie tańsze w przyszłości – wymiana kleju, siatki, tynku czy całych ścian?

Kolejna kwestia to utrzymanie ciepła w budynku. Jak wiecie ceramika to glina, dłużej się wygrzewa za pierwszym razem ale zarazem dłużej trzyma ciepło. Gazobeton takich właściwości nie posiada.

Jakość wykonania budynku.

Wielu fachowców uważa, że murowanie z użyciem cegieł z betonu komórkowego jest dużo bardziej precyzyjne niż murowanie ceramiką. Czy to prawda?

murowanieRzeczywiście gazobeton jest materiałem precyzyjniejszym. Rozbieżności rozmiarów są niewielkie i w zależności od producenta wynoszą +/- 1-2% odchyłu. Takiej powtarzalności wymiarów cegieł nie zapewni nam produkt na bazie ceramiki. Natomiast czy ma to znaczenie? Według mnie nie. Tynk wewnętrzny musi mieć minimum 15 mm grubości. W przypadku klejenia styropianu na zewnątrz, w rachubę wchodzi klejenie obwodowe i/lub na grzebień gdzie ilość kleju to minimum 1 cm. Poza tym zakładając nierówności styropianu i tak trzeba go korygować na kleju lub pianie. Dobrze wykonane ocieplenie zamaskuje wady ceramiki przez co odchyły wymiarów pustaków od normy stają się nie mieć kluczowego znaczenia.

Masz więcej pytań? Zadzwoń do nas:

tel. 43 675 88 00


Gwarancja najniższej ceny:

Bloczek YTONG 24 cm (5,11pln /szt)

YTONG 24 cm
5,11 zł/szt

Gazobeton SOLBET Optimal (5,60 zł/szt)

SOLBET Optimal
5,60 zł/szt

porotherm 25 p+w

Porotherm 25 P+W
3,90 zł/szt

MEGA-MAX 25 P+W (3,90 zł/szt)

MEGA-MAX 25 P+W
3,90 zł/szt

TERMOton P+W 25 (2,74 zł/szt)

TERMOton P+W 25
2,74 zł/szt

Napisano w FAQ Centrum Budowlane
Opinie o wpisie Ceramika czy gazobeton
  1. Piotrek pisze:

    Miałem podobny dylemat:) Ja wybrałem pustak ceramiczny i nie żałuję.

  2. Leszek pisze:

    Jestem właśnie na etapie bydowy i stawiam z cegły ceramicznej. Tak doradził mi mój murarz choć wspomniał, że łatwiej i szybciej postawi z gazobetonu. W rozmowie zadał mi jedno wazne pytanie czy widziałem kiedyś stary zamek postawiony z gazobetonu. No nie widziałem, w większości są z cegły. Podobnież żywotność gazobetonu szacowana jest na jakieś 30-50 lat. Najczęsciej łapie wilgoć czy to od fundamentów, dachu czy pęknięć przy oknach i się rozpada. Dlatego, że woda nie moze odparować kisi się pod ociepleniem i mur leci.

  3. Elwira_37 pisze:

    A ja właśnie kupiłam gazobeton. Rozważałam Ytong, Solbet i HH. Padło na Solbet z uwagi na cenę.

  4. zdzich pisze:

    Ja również postawiłem dom z Owczar. W wielu hurtowniach przestrzegano mnie, że to materiał słaby. Z całą pewnością stwierdzam, że to nieprawda. Wszystko było w porządku. Mój murarz używał szlifierki kątowej, a zdjęcia z budowy mogę wysłać do Muratora i na pewno nie ma się czym powstydzić. Cieszę się, że zaoszczędziłem sporo pieniędzy.

  5. aydin pisze:

    Pan Szymczak wyliczając w artykule koszty za m2 muru zapomniał wspomnieć, że budowanie z bk jest znacznie szybsze, łatwiejsze i precyzyjniejsze, a co za tym idzie ekipa budowlana ma baaaardzo ułatwione zadanie i może policzyć niższą stawkę. Do tego zbudują ściany z bk 2x szybciej, niż z ceramiki, więc znowu oszczędności.

    Nie jestem zwolennikiem ceramiki (choć doceniam jej zalety – wytrzymałość, osłona akustyczna itp.) bo w trakcie wykańczania, kładzenia instalacji czy później, choćby w trakcie wieszania półki czy obrazu, wychodzi na jaw łatwizna prac. Jeśli w ceramice wywiercimy otwory, to nastąpi miejscowa utrata właściwości cegły, bo kilka przegród zostanie zniszczonych.

    Trudno wybrać złoty środek, jednak prawidłowo zbudowana i zaizolowana ściana z bk mieć będzie praktycznie same zalety.

  6. przyszly_inwestor pisze:

    Argument związany z budową zamków jest mówiąc eufemistycznie przedziwny. No proooszę Was. Sam jestem za bk, przynajmniej kołki będą miały się czegoś chwycić, a nie pustych przestrzeni. Wezmę bk ze względu na energooszczędność, minimalne spoiny (klej, nie zaprawa i to cieniutenki), szybkość budowy. Widział Pan kiedyś kogoś, żeby miał dom z Porothermu i ogrzewał go gazem w normalnej (wysokiej) temperaturze pokojowej? Takie cuda to widziałem w domach z bk. To mówię ja, laik.

  7. może to może tamto pisze:

    czy w czasach gdy budowano zamki istniał już beton komórkowy ?? raczej wątpliwe .
    Sam mam taki dylemat ceramika czy bk .
    Podświadomie skłaniam się do bk ale tyle jest artykułów na ten temat że sam już nie wiem

  8. buduje_sie pisze:

    Pobudowałam dom z cegły ceramicznej Termoton i garaż z Ytonga. Nikt mi juz teraz nie wmówi, że to białe gówno jest lepsze. Jeszcze nie oddane, a już zielone. Pije wodę jak gąbka. Murarz nie pozwala ociepli\c bo nie ma jeszcze tynkow wewnetrznych. Całe łupy muru odpadają. Faktyczne jak wierci się otwory w cegle to zostają otwory, ale wole to niż wilgoć w domu, z pleśnią i grzybami. Zwłaszcza jak ma się małe dzieci. Ci co mi wcisnęli Ytonga to muszą mieć układ z fabryką jak i ci co te bzdury tu piszą. Polak mądry po szkodzie i ja też. Dobrze, że to poszło na garaż a nie na dom.

  9. Grzegorz pisze:

    Zdecydowanie najlepsza jest ściana szkieletowa.

  10. Max pisze:

    Gdyby technologia gazobetonu byłaby już w średniowieczu to właśnie z tego materiału powstawały by zamki

  11. Grzegorz pisze:

    Tylko do dziś by na pewno nie przetrwały.

  12. Prawda pisze:

    Mój szwagroski jest murarzem. Właśnie mówił jak to każdemu klientowi doradza żeby budować z ytonga, ze niby lepiej i taniej od cegły. A tak naprawdę to chodzi mu o czas, ze z ytonga wybuduje dwa domy więcej rocznie czyli przytuli jakieś 50 tysi więcej, a na innych materiałach już tego nie zrobi. Jeszcze prowizje weźmie od dostawcy z programu dla murarzy. Na potwierdzenie moich słów stawia nam dom, z czego? Z cegły. Gdzie to on decydował co wybrać najlepszego. Bo dla swoich buduje z tego co dobre, a nie co szybko. Więc jak czytam tu takie bzdury, pewnie pisane przez producentów to mnie skręca.

  13. maro pisze:

    mieszkam w domu budowanym w latach 90tych Zewnatrz pustak i cegła Wełna w srodku Cegła wewnątrz Mysle ze ceramiczny pustak jest lepszy od betonu komorkowego , wykonawcy po prostu chca ułatwic sobie sprawe tak jak zamiast monolitu proponowali mi terrive że to to samo :-) i to mój kuzyn który postawił dużo domów i mi też chciał no ale kontaktu ze sobą nie mieliśmy wcale to nie mam mu za złe W każdym razie mu podziękowałem

  14. ****Arleta**** pisze:

    Mam dom z cegły i nie mam dziur po wierceniu. Tu ktoś chce grać na złych emocjach.

  15. Marycia pisze:

    Ostatnio byłam na targach budowlanych i pan ze stoiska znanego producenta bk zachwalał swoje produkty, oferował zniżki. Polecał terive, że szybko łatwo i tanio, a pytania o inne stropy sprytnie manewrował na to co chciał zachwalic. A przy okzaji polecił wykonawcę ze stoiska obok, który właśnie z ich bloczków wszystkie domy stawia. Coś musi być w tym ich powinowactwie i cichych umowach. Chociaż sama będąc laikiem uważam, że instalacje łatwiej w bloczkach zrobić niż w ceramice.

  16. MH pisze:

    Czerwona cegła była od zawsze,pewna i sprawdzona. Bardziej mnie to przekonuje. Tylko, która najlepsze? Czy ktorś pomoze?

  17. Gelu46 pisze:

    Wszystko co ma dobry marketing dobrze się sprzedaje. Tylko czy jest to dobre dla mnie? Czerwona cegła ma tradycję kilku tysięcy lat i ewoluuje. Gazobeton jest nowym tworem o super marketingu. Ostatnio zbierałem czerwoną cegłę rozbiórkową po starym, chyba ponad stu letnim domu na pocięcie i wykorzystanie jako ozdoba w salonie. Żywotność gazobetonu to podobnież ok. 50 lat. Dlatego nie ma zamków, chińskich murów z gazobetonu, bo nie przetrwałyby do dziś. Zawodowo zajmuję się marketingiem i jestem wyczulony na jego agresywność, którego doświadczam przy gazobetonie śledząc internet, a nie tak mocno jest on odczuwalny przy cegle. Żadna branża nie lubi stagnacji i zastoju więc stworzono nowy produkt, teraz trzeba go obronić, a rynek go przyjmie. Z czasem nikt o tym nie będzie pamiętał, a masy pójdą za tym i go kupią bo widziały fajną reklamę. Dlatego jak będę się budował to wybiorę cegłę. I gdyby nie aspekt przenikalności cieplnej najbardziej odpowiadałaby mi cegła pełna. Wiem, że to nie racjonalne więc pójdę w kierunku kratówki.

  18. hkotvj pisze:

    Info dla MH. Najlepszą cegłęmasz z Cerpol Kozłowice, Owczary Termoton, Wienerberger ale tylko produkowany w Oleśnicy i jeszcze cegielnia Plecewice. O tych ostatnich musisz pytać na składach bo nie wiem czy jeszcze funkcjonują.

  19. Mistrz Yoda pisze:

    Tylko cegła gładko szlifowana na cienką warstwę kleju bez zaprawy muruj\acej. Szybko się stawia i klej nie ma takiego przemarzania. Wienerberger Porotherm 38 Dryfix to jest mój wybór :)

  20. Ela...... pisze:

    Razem z mężem zaczynamy budowę w przyszłym roku. Mieliśmy tą samą zagwozdkę co wybrać. Ostatnio dostaliśmy cegłę i coś białego w żółtej foli od swojej siostry po zakończeniu jej budowy, a że mamy trzy koty dachowce więc regularnie wygrzewają się na cegle nigdy na tym białym. Zwierze ma instynkt i swoją mądrość. Trzeba będzie pomurować z cegły :)

  21. Mgr inż pisze:

    Porozmawiamy za 150 lat co jest lepsze 😁

  22. Henryk P. pisze:

    Wybudowałem dom z gazobetonu firmy Solbet, któy zakupiłem u Państwa w BK Business. Jestem bardzo zadowlony z tego materiału i obsługi. Dziękuję i pozdrawiam. Henryk P.

  23. TomekF pisze:

    No właśnie, tyle opinii co rozmówców… ja jestem na etapie fundamentów z bloczka, jeszcze jakieś 3 dni plus czas na wieniec i płytę, a co potem ? do nie dawna miałem w głowie silikat- zrezygnowałem jednak z uwagi na fakt, iż silikat ma dużą odporność na ściskanie i w zasadzie tu kończą się jego zalety :( nasz dom ma mieć jedną tylko kondygnację więc nie potrzeba nam tak mocnego materiału, później myślałem tylko oo BK, jednak po tym co tu przeczytałem skłaniam się do ceramiki. Wydaje mi się, że trzymanie kołka rozporowego pod obrazek to najmniejsze zmartwienie… Ale może ktoś z kolegów (koleżanek) podpowie mi czy ściana 24 cm + docieplenie styropianem 10 cm wystarczy by nie marznąć zimą ??? Będę wdzięczny za konstruktywną podpowiedź… pozdrawiam Tomek

  24. buruu pisze:

    Przestańcie opowiadać bzdury. Ten kto buduje z ytonga to nic nie wie na ten temat albo jest ofiarą swojego murarza !!!

  25. Mały pisze:

    Podajcie mi skład budowlany w którym pototherm jest po 3,40… Cena z kosmosu… Reklama i tyle,może i lepszy ale na pewno nie tańszy!

  26. Sysyk pisze:

    Jak czytam wasze komentarze to smieje sie jak dziecko. Te opowiesci o starych zamkach z cegly i chonskim murze hahah
    Polowa z was pojecia nie ma i posilkuje sie wiedza z brawo girl lub kuzyna wujka i dziadka ktorzy tez malo wiedza.. kochani moi phoroterm jest od 30lat i nagle wielkie bum ze taki dobry? Pustak idzie bo ma marketing ? Co wy cpacie? Pustak znany od X lat wybiersny w 80% na skaldach budowlanych od lat bo ma reklame dobra? Powaznie?
    Pustak po 50 latach konczy zywot? Co to za brednie.. pustak tak samo 100 lat bd stal jak dobrze ocieplony dom i zrobiona wentylacja nie ma prawa nic sie dziac. Zmiencie majstrow na dobrych to moze przestaniecie glupoty wypisywac.
    Phoroterm i pustak to dwa dobre produkty kazdy ma swoje wady i zalety ae nie da sie wylonic lepszego.

    Czesc

  27. Andrzej pisze:

    mieszkałem w domu z pustaka. ściana raz zamoczona przez cieknacy dach suszyłem przez kilka lat, przemarzała zimą i chłoneła nowa porcję wody, walka z pleśnią i wilgocią . to wam gwarantuje gazobeton

  28. Hanka pisze:

    Mój ojciec zamówił budowę naszego domu jeszcze w 70-ych z siporeksu.
    Budowa poszła szybko, lato było ciepłe i suche, potem był tynk.
    Dom ciągle stoi i ma sie dobrze, i nigdy nie bylo problemu wilgoci.
    Wysoka piwnica z betonu więc może to chroniło przed wilgocią.

  29. abrams pisze:

    A co sądzicie o ceramice Lewkowo?

  30. patemar pisze:

    Dorzucę kilka zdań w temacie suporeksu. Od 16. lat mieszkam w domu wybudowanym z suporeksu klasy 500 o grubości 38 cm. Do tego ocieplenie styropianem 10 cm. Dom na pełnym podpiwniczeniu. Muszę powiedzieć, że nie zauważyłem jakichkolwiek problemów przez cały ten czas. Dom jest ciepły i suchy, tzn. nie ma żadnej wilgoci. Nie mamy jakiegoś specjalnego systemu wentylacyjnego, ot zwykłe kratki wentylacyjne przy suficie w kuchni, łazienkach i w niektórych pokojach. Póki co nie mogę powiedzieć złego słowa o suporeksie. Dodatkowo informacja, która może się niektórym z Was przydać: w pomieszczeniach wewnętrznych nie ma nigdzie normalnego tynku – jego rolę pełni… klej do suporeksu. Łatwa do położenia cienka warstwa (dosłownie 2-3 mm), szybkie „tynkowanie” i efekt nie do odróżnienia od tradycyjnego tynku. A… jeszcze jedno. Tym klejem pokryłem również wszystkie sufity, a w większości są z płyt strunobetonowch, które od spodu były bardzo gładkie. Przez 16 lat ani ze ścian ani z sufitów nic nie odpada ani się nie kruszy! Może „tynkowanie” klejem nie jest zgodne ze sztuką budowlaną ale to rozwiązanie sprawdziło się idealnie.

  31. Murarz pisze:

    Z wszystkiego dobrze się muruje i jak jest dobrze postawione to niema to większego znaczenia. Gazobeton ma więcej popiołów, ale szybciej się robi. Cegła dobra bo ceramika, ale nie można młotkiem podzielić. Co klient chce to ma.

  32. 123456 pisze:

    A dajcie spokój z gazobetonem. Cegła ceramiczna jest najlepsza i nikt mnie nie przekona. Ci co mówią o gazobetonie z zachwytem to albo mają w tym biznes albo sami go kupili i głupio jest im się przyznać, że zostali nabici w butelkę.

  33. budowlaniec pisze:

    Ludzie myślą, że jak sobie kupią nowoczesny biały bloczek to będą mieli taki nowoczesny dom. Jeszcze niech to będzie mur jednowarstwowy. Życzę powodzenia.

  34. xilan pisze:

    Pracowałem kiedyś na składzie budowlanym i wiem jakie pieniądze szły aby promowoać gazobeton,a cegła była reglamentowany. Chcemy 10 wózków dostajemy 2. Bo więcej nie ma.To pewni, że bialy mur był lepszy bo przynajmniej był dostępny + do tego wpadał bonusik. Taka jest prawda.

  35. do Leszek pisze:

    Leszku a od kiedy gazobeton jest na rynku od sredniowiecz?;p hehe gratuluje murarza i rozumowania hehe:) a po co ocieplac gazobeton? wlasnie jak ocieplisz to woda sie skrapla bo to termos sie robi ludzie czytajcie dowiadujcie sie u profesjonalistow a nie pana Tadka murarza;p

  36. Lucyna pisze:

    Nam murarz doradził Ytonga Teraz już wiem czemu. Szkoda człowiek jest mądry po fakcie.A taki dobry i szybko się muruje, energooszczędny prze co duży zysk dla nas. Myśleliśmy, że jak mu płacimy to działa na naszą korzyść. Widać nic bardziej mylnego. Pozdrawiam Panie Heniu.

  37. Lucjan pisze:

    Dzieci co wy wiecie o budownictwie. Zawsze jak szłem na budowę do klienta cegła czekała na paletach. Póżniej przyszli zachodni i wmówili wszystkim, że biały pustak jest najlepszy. Pytam się w czym jest taki najlepszy. Napewno nie dla budującego. a jak czytam tych łotrów co śmią mówić że czarne jest szare czy grafitowe lub lekko przyszarzałe to mnie krew zalewa. LUDZIE NIE DAJCIE SIĘ OMAMIAĆ. Kiedyś eternit też był świetny bo ktoś miał z tego korzyść.

  38. Pablo pisze:

    Ja jestem za gazobetonem. Kupiłem solbet dużo taniej od ytong. Różnica spora, a jakość ta sama. Za miesiąc zaczynam budowę.

  39. Wiesiu pisze:

    Ta gazobeton jest fajny do roboty. Lubię z niego stawiać oprócz tego Ytonga Energo.Ciężki piorun i odpryskuje. Solbet jest ok. HH też dobry.

  40. W branży pisze:

    Top 5 wśród najlepszych cegieł ceramicznych to:
    1. Owczary
    2. Cerpol Kozłowice
    3. Wienerberger Oleśnica
    4. Lode
    5. Leier
    Na temat gazobetonu nie będę się wypowiadał, ponieważ nie uznaje tego materiału.

  41. bobik pisze:

    Teraz to jest wszystko dobre co jest na stanie. Nie można kupić od ręki ani cegły ani gazobetonu. Phi phi.

  42. eeeeeh pisze:

    Trzymałem białe pustaki gazobetonu kilka lat pod folią. Nie nadawały się po tym do niczego innego jak tylko do wyrzucenia. Ja nie wiem jak ludzie mogą z tego budować domy.

  43. Korneliusz pisze:

    Ja stawiam w czerwcu dom w Węgierskiej Górce wybór po wielu analizach cenowo-jakościowych i lokalizacyjnych inwestycji to Termoton 25 Diament. W wyborze był także bardzo dobry Niemecki Eder 24 (0,83 wsp. przen. ciepła), ale opłaca się z niego budować na dolnym śląsku z uwagi na powalające koszty transportu z Freital z pod Drezna. Wienerberger bardzo rozpowszechniony w naszym kraju, tu wchodził profi i coraz bardziej modny dryfix. Nie mam osobiście zaufania do ich pianki kwestia co z tym materiałem będzie za 20-40 lat. Czas pokaże. Wienerberger profi wchodził w rozwagę, ale jednak przemówiła do mnie jakość, struktura wewnętrzna pustaka i ostatnecznie współczynnik przenikalności ciepła 0,68 dla Diamenta z Owczar, gdzie Wienerberger przy tej grubości wychodzi słabiej 0,95. Oczywiście gdybym miał dodatkowe 4,5 tyś wybrał bym bez zastanowienia Edera w porównaniu z kosztami do Termotonu. Leier popularny w okolicy, ale niektóre składy budowlane wycofały się z jego sprzedaży. Podobno uruchamiają teraz nową cegielnie Leiera w okolicach Gliwic i jakość ma się znacząco poprawić.
    Beton komórkowy w ogóle odpada przy moim wyborze, ale trzeba przyznać jest niesamowicie popularny na Żywiecczyźnie tam króluje PrefaBet z Bielska.
    Do budowy Termotonem zastosuję ich specjalną ramkę – czysta ściana, minimalizacja mostka termicznego w zaprawie bo to jedyny pustak w zestawieniu nieszlifowany wymagający zaprawy na grubość 1cm.

  44. Tomek pisze:

    Solbet jest najlepszy !!!! Mam wybudowany dom i jestem zadowolony. co prawda jeszcze w nim nie mieszkam, ponieważ szukam dobrego ogrzewania, ale nic się z nim nie dzieje mimo, że jest bardzo mokry z zewnątrz.

  45. Miet pisze:

    Szukają wynalazków jak z ludzi kasę wydoić. Jak ktoś buduje dom pod sprzedaż, to nie ma się co zastanawiać tylko brać bk. Szybko, tanio etc… Ale jeżeli ktoś buduje dla siebie to tylko ceramika i to dobra. Mikroklimat w domu – różnica dzień do nocy w porównaniu do bk.
    A jak tak wszyscy rzucają historią to zobaczcie sobie domy, które kiedyś budowano z silikatów. Moi teściowie mieszkają w takim z połowy lat 80. Tragedia… Silikat pije wodę jak szalony, długo się suszy, trzeba mega grzać, aby utrzymać ciepło…
    Reasumując – tylko ceramika!

  46. Waldek pisze:

    Cegła czerwona i keramzyt to najlepsze produkty do budowy domu. Trwałe, oddychające i bardziej odporne na podciąganie wody. Niestety dom z betonu komórkowego i silikatki czyli biały mur należałoby przykrywać folią już na etapie jego murowania, aby nie zamoknął podczas opadów, bo później potrzeba lat aby tą wilgoć usunąć.

  47. Piootr pisze:

    Czy ktoś jest w stanie oszacować różnicę w całkowitych kosztach budowy.
    Z tego co udało mi się dowiedzieć materiał droższy trzeba było ocieplić watą również drożej. Więcej weźmie muraż elektryk i hydraulik bo praca trudniejsza. Ilo to np. na domu 120 m wyjdzie większy koszt. cze w 40000 zł się zamknie.

  48. Matis pisze:

    Cehła czerwona kratówka porotherm jest najlepsza.

  49. buduje pisze:

    jak chcesz uniknąć problemów z pękaniem, wilgocią i wdychaniem chemii to odpuść sobie to białe gówno i idź w kierunku tradycyjnej ceramiki, po co kombinować ? materiał od lat sprawdzony, będzie stał 100 lat no powiedzcie mi po co pchać się w gównianie rozwiązania ? nie rozumiem nad czym tu się zastanawiać

  50. Darek pisze:

    Dajemy biały materiał. Tanio i szybko się buduję. Proszę wyceniać robociznę. Na pewno warto. Polecam.Jestem murarzem.

  51. Buaya pisze:

    Ja wybrałem Ceramikę..Tylko mam do myślenia Cerpol czy Winerberger.Poradzi ktoś?Cegly z Cerpolu oglądałem na składzie i wyglądają bardzo dobrze.W specyfikacji tech są jednak lżejsze..Mniej materiału?Podobno też lepszy system mają pióro wpisy.Ktos w temacie doradzi?

  52. Miło pisze:

    Właśnie kupiłem u Was cegłę ceramiczną gładkoszlifowaną, ale czad. Zero cementu tylko 2mm kleju. Murarz zadowolony bo szybko idzie, ja też bo mniej miejsca gdzie może przechodzić mróz. Dzięki za poradę. Miłosz

  53. Lubomir pisze:

    Do Buaya. Jedno i drugie jest dobre. Na Cerpol musisz chwilę czekać, chyba, że na składzie mają. Jeśli Wieneberger to tylko z Oleśnicy bo jest najlepsza. Najsłabsza jest z Honoratki.

  54. Buaya pisze:

    Ale w Honoratce podobno jes tylko magazyn…A co sadzicie o bloczku fundamentowym z kerazmytu?Podobno cieplejszy i lepszy?

  55. krzysiek pisze:

    ja tez stoja nad wyborem odpowiedniego materialu projekt mowi ze mam budowac z porotermu :)

  56. zxc12 pisze:

    bzdury pod każdym względem. Najepszy dom jest z silikatów, później gazobeton a na szarym końcu cegła ceramiczna, nie mówiąc już o tych napompowanych marketingowo dziurawkach firmy nie wymienię, bo to badziewie co w rekach się rozpada a oni o trwałości zamków średniowiecznych mówią. Niech zamieszkają w tych zamkach i pogadamy o komforcie itd

  57. Ridley pisze:

    Panie Lea napisala :

    Razem z mężem zaczynamy budowę w przyszłym roku. Mieliśmy tą samą zagwozdkę co wybrać. Ostatnio dostaliśmy cegłę i coś białego w żółtej foli od swojej siostry po zakończeniu jej budowy, a że mamy trzy koty dachowce więc regularnie wygrzewają się na cegle nigdy na tym białym. Zwierze ma instynkt i swoją mądrość. Trzeba będzie pomurować z cegły :)

    Wlasanie dlatego to przemawia za BK bo on nie pochlonal ciepla i w przypadku domu nie odda go na zewnatrz.

  58. Tomson pisze:

    Cześć
    A porównując warunki mieszkaniowe wewnątrz np dla alergików ktoś porównywał zachowywanie się betonu komórkowego i pustaka ceramicznego?

  59. stefan_telefan pisze:

    Jakieś dwa lata temu stałem przed dylematem wyboru materiału na mury. Rozmawiając z architektami starałem się radzić co jest lepsze. Ostatecznie mój wybór padł na beton komórkowy (nie będę pisał jaki bo to nie istotne). Dla mnie istotne było to, że beton komórkowy jest cieplejszy, łączony jest na cienką warstwę zaprawy, szybko się buduje i nie przekonuje mnie ściana z dziurami w środku. Zamki, kościoły i kamienice budowano z cegły, bo do wyboru była cegła lub kamień.
    Co do wilgoci. Źle zaizolowana cegła pije wodę pewnie nie mniej niż bk. To łatwo zaobserwować na starych kamienicach gdzie wilgoć kapilarna doskwiera mieszkańcom. Wystarczy poobserwować starsze domy z cegły (np takie ok 100lat) i o ile jeszcze nie mają zakamuflowanego problemu metodą lekką mokrą to tynki zewnętrzne lecą płatami na wysokości ok 1,5m. Dlatego proszę nie pisać, że cegła nie pije wody, a beton pije. Wszystko to kwestia właściwej izolacji.
    Rozmawiając z jednym z architektów, który polecał mi porotherm próbowałem wydusić z niego dlaczego poleca mi ten materiał. Usłyszałem, że jest lepszy. A dlaczego? Bo to ceramika! :)
    Podobnie rzecz miała się niedawno gdy wybierałem dachówkę. Ceramika czy beton. Rozmowa z kimkolwiek na ten temat zwykle wyglądała tak:
    Ja: Która dachówka lepsza beton czy ceramiczna?
    Pan X: Dachówka ceramiczna
    Ja: a dlaczego ceramiczna?
    Pan X: bo to ceramika.
    Takie to argumenty.. :)

  60. Elektryk światowej klasy pisze:

    Jestem elektrykiem jak porobiłem 200 puszek na gniazdka to strasznie, nie ciągnie zimnem jak minusowa temperatura. Beton komórkowy lepiej znosi dziury na puszki instalacyjne. Jak ktoś miał kamerę termowizyjną w rękach to się przekona o co chodzi .

  61. kaligr pisze:

    17 lat temu miałem dylemat ceramika czy bk. Wybór padł na bk. Podczas budowy miałem zalane ściany, woda jesienią i zimą spływała mi ze źle zabezpieczonego tarasu. Wiosną wszystko wyschło i problem znikł, absolutnie nie została żadna wilgoć. Po 17 latach używania, żadnych problemów z wilgocią. Z zewnątrz bk pokryty jest styropianem i tynkiem akrylowym, od wewnątrz zwykłym tynkiem.

  62. Marian pisze:

    Napiszę krótko. Nośne ceramika. Działowe, szafy wnękowe, wszystko co wewnątrz gazobeton.

  63. buraczekcebulaczek pisze:

    Akurat dachówka betonowa pod kątem jakości wykończenia i tym samym trwałości powłok jest radykalnie słabszym materiałem niż ceramika… To jest bardzo łatwo wykazać i wystarczy się tak naprawdę wczytać w to co podają sami producenci. Tak naprawdę wszystkie powłoki w dachówce betonowej (włącznie z kolorem) są nakładane już po wykonaniu dachówki. Te procesy są rozdzielone. W przypadku ceramiki dachówka jest wypalana w docelowym kolorze i z powłoką zabezpieczającą. Stopień połączenia powłoki z materiałem jest dużo lepszy. To się przekłada na trwałość powłok – dachówka betonowa będzie płowieć i matowieć po kilku latach. Ceramika – nie powinna. Osobiście wybrałem dachówkę Koramic Alegra w wersji z powłoką angobowaną. Cenowo jest to dachówka na poziomie dachówek betonowych (porównując cenę za m2!).

  64. Andrzej D pisze:

    ZXC12 dobrze napisał najlepszy i najzdrowszy silikat najmniejsze promieniowanie, same naturalne składniki woda, piach i wapno to ostatnie walczy z grzybami, żadna ceramika tego nie zagwarantuje, jednak to najzimniejsze ściany… ale przy odpowiednim ociepleniu przestaje mieć znaczenie współczynnik przenikania ciepła, zresztą ucieczka ciepła z domu przez ściany to dopiero piąte miejsce po oknach, drzwiach, wentylacji, podłodze i dachu. Z drugim miejscem czyli gazobetonem również się zgadzam, bo tak samo jak w silikatach te same składniki tylko z dodatkiem spulchniającym w postaci proszku aluminiowego, który pod wpływem temperatury sie utlenia i powstają pory powietrzne dzięki czemu pustak jest cieplejszy. To rozwiązanie jest również zdrowsze od ceramiki bo nadal niższe promieniowanie o połowę. Z tym, że promieniowanie ze ścian to jakieś 20% w porównaniu do tego jaką dawkę oddaje gleba, ta z kolei im bardziej żyzna i zwarta tym promieniowanie większe. Jednak w gazobetonie nadal stosowane jest wapno i to jest dla nas ciągle najzdrowsze, ciagle walczy z grzybami i z wiekiem ściana przybiera na mocy gdyż wapno ma właściwości wręcz odnawialne. Kiedyś zaprawy we wspomnianych murach na zamkach były z przewagą wapna. W ceramice dodają pył drewniany, który również powoduje powstawanie pustek powietrznych dzięki czemu pustak jest cieplejszy, a powietrze to jeden z najlepszych izolatorów, to trwały materiał, posiada większe możliwości akumulacyjne od gazobetonu, ale mniejsze od silki, starsze technologie ceramicznych pustaków typu max z zaprawą cementową z dodatkiem wapna były bardzo trwałe i nie sprawiały kłopotów przy późniejszym podkuwaniu i obróbce, poza tym wapno również dbało o lepszą ciepłochronność, lepsze wiązanie materiałów i wspomnianą walkę z grzybami.Jednak w dobie energooszczędności zaczeto produkować tzw. porotherm ten kruszy się jak diabli ale jest cieplejszy. Wykonawcy używają plastyfikatorów zamiast wapna, co nie jest ani zdrowsze ani cieplejsze, ale za to o wiele wygodniejsze dla murarzy. Oni na budowie kilka dni my całe życie w tym domu. Jeżeli chodzi o wilgotność to każdy materiał chłonie wodę i każdy może przemarzać i pękać. Jednak pisanie że suporex rozleci się po 30 latach ma się ni jak do np. szarego pustaka z lat 80tych który już stoi sporo dłuzej i nie wykazuje przy tym żadnych ubytków. Przy czym nalezy pamiętać, że do produkcji szarego pustaka były używane szkodliwe pyły z elektrociepłowni itp. Dla pocieszenia dodam, że teraz te pyły są wykozystywane w dużej mierze do produkcji cementu – a u was z czego chudziaki, stropy, fundamenty, słupy żelbetowe? Można jeszcze postawić dom z drewna zacheca do tego film na yt. Księżycowe drewno / jednak pytanie czym to zaimpregnować żeby przetrwało lata i było jednocześnie zdrowe. Dlatego nie ma idealnego rozwiązania, ale należy wybierać możliwie najlepsze materiały nie przewalając kasy płacąc kilkadziesiąt procent więcej bo to nie ma sensu, te różnice nie są aż tak wielkie w specyfice materiałów, a w dobie wszechobecnego styropianu i tak żadna ściana nie będzie prawidłowo oddychać… a do tego te wszechobecne gładzie szpachlowe i farby np. lateksowe są gwarancją stworzenia termosu i nijak tego ominąć a po wszystkim zapominamy z czego ta ściana we środku bo i tak tego nie widać, no chyba, że przy wierceniu otworów np. pod meble.

  65. Kacper pisze:

    Konia z rzędem temu, który widzial zamek z ceramicznych pustaków?

  66. laik gazobetonowy pisze:

    GAZOBETON! dlaczego ceramika? bo budowali zamki… :D hehe dobre:D że ceramika nie pije wody? haha , że ceramika lepsza bo ceramika? no tak. Brawo młodzi konstruktorzy! Budujcie sobie dalej swoje zamki:D

  67. Koko pisze:

    Hmmm śmieje się z tych co zadawaja sobie pytanie a widziałeś zamek z gazobetonu a ja zapytam czy wtedy znali taki budulec 😀

  68. jan pisze:

    piszac cegla mamy namysli prawdziwa cegle? Bo gdyby ow zamek wybudowano z takiej cegly jak dzisiaj stosujemy to dawno by sie rozpadl. prosze wiec nie pisac bzdur a jak ktos zle zrobi izilacje przeciwwilgociowe to i Swiety Boze nie pomoze

  69. Marcos pisze:

    Przeglądając przypadkowo forum, pozwolilem sobie przeczytać większość komentarzy. Muszę przyznać że większość forumowiczów jedzie na dobrym koksie. A już te trzy koty które wybierały materiał na ściany swoim właścicielom mnie rozwaliły, większość futrzaków też wygrzewały się pod silnikiem samochodów a potem marnie kończyły. Od kilkunastu lat na codzień spotykam się z obydwoma rodzajami materiałów i napewno obydwa są tak samo dobre tylko jeden albo drugi ma niewielką przewagę pod różnymi względami. Zamków nie budowano z pustaków ceramicznych tylko z cegły(wypalana glina). Pustak ceramiczny nie ma za dużo wspólnego z cegła pełną ponieważ jest na bazie gliny i trocin oraz dodatków. BK nie jest szkodliwy jak większość pisze to już bardziej pustak ceramiczny ponieważ zawiera zw kwarcu. Nie będę pisał który jest pod jakim względem lepszy bo podkreślam obydwa rodzaje pustaków są dobre i nie róbcie ludziom wody z mózgu. Niech każdy buduje z czego chce i nie rozstrzyga wyższości świąt Bożego Narodzenia nad Wielkanocnymi.

  70. Ixo pisze:

    U mnie na daną chwile BK wychodzi drożej od zwykłego ceramika (MAX) o 2k PLN a taniej o jakies 8K od np. Dryfixa na Piankę, nie licząc, że elewacje, ocieplenie, elektryk będzię znowu tańszy w przypadku BK.

    Wszyscy mówią, że Ceramika Rządzi no to może i rządzi tylko czy 8000 PLN jest warte tego rządzenia.

    Czy ktoś z tu obecnych wybudował dom z BK nie wiem 10 lat temu i może z czystym sumieniem powiedzieć, że nie żałuje?

  71. RdB pisze:

    „Gdyby technologia gazobetonu byłaby już w średniowieczu to właśnie z tego materiału powstawały by zamki” – no tak, aby tatarzy, krzyżacy mogli szybciej wydłubać dziury w ścianach pod tunel lub wysadzenie ?
    Tak, w takiej ścianie przejście można by wydłubać już zaostrzonym patykiem, po cichu w nocy. Przecież piano-beton można skrobać bez problemu gwoździem. Niech krytycy ceglanych wyrobów spróbuja przeciąć cegłę piłą płatnicą….Zapytajmy ile czasu, potrzebowałby makler_”geolog” ze „Skazani na Show-Shank” na wydłubanie drogi ucieczki ze swojej celi? Bo pewnie nie 20 lat. Zbudowano jakieś więzienie z gazobetonu ?

  72. Grzesiek pisze:

    Teraz już w większości projektów domów ściany są z betonu komórkowego (domyślam się że za namową producentów) ale co gdy chce zmienić na ceramikę? Powiedział mi architekt, że mogę przy zachowaniu tych samych właściwości, czyli dalej nie wiem. Nie przeszkadza że pustak będzie centymetr szerszy? Czy to jest w ogóle opłacalne finansowo jeśli chodzi o adaptacje czy lepiej szukać projektu z takim materiałem jak chce?

  73. Wojtek pisze:

    Czytając komentarze większości co zakupili Ceramikę, to można tylko dojść do wniosku ze to firmy co maja z tego zysk, lub ludzie z niższego poziomu, co chcą się dowartościować myśląc ze maja coś lepszego.
    Teraz na etapie budowy porównywałem ceny wychodzi taka sama, Ceramika troszkę droższa ale klej dają w cenie, jedynie drożej wychodzi robocizna, ale nie wiele.
    Wybraliśmy Solbet, a co do wilgoci to wszystko można zabezpieczyć dobrze i od murarzy zależy wiele.
    To czytając te komentarze to poczułem się jak w gimnazjum. Wiadomo ze ludzie starej daty powiedzą cegła, gdyż na tym się wychowali i zawsze mówią kurla kiedyś to było. Teraz materiały budowlane są inne, wszystko jest precyzyjniejsze z dużo lepszej jakości niż kiedyś. No i wszystko zależy gdzie mieszkamy, jaki jest teren.
    Fakt zamki mury budowali z cegły, ale nie muszę mówić jak bardzo zacofana była cywilizacja kiedyś a dzisiaj. My mamy blok z czerwonej cegły i niestety wilgoć dostaje się do środka, aparatamentowiec postawiony 2014 roku a już kilka mieszkań do poprawek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

(imię, nazwisko lub pseudonim) *

Logo Archido Logo Black Cat Studio Pompy ciepła