Warning: getimagesize(): Peer certificate CN=`*.usermd.net' did not match expected CN=`www.bk.biz.pl' in /usr/home/bkbiz/domains/www.bk.biz.pl/public_html/wp-content/plugins/wp-open-graph/output.class.php on line 306 Warning: getimagesize(): Failed to enable crypto in /usr/home/bkbiz/domains/www.bk.biz.pl/public_html/wp-content/plugins/wp-open-graph/output.class.php on line 306 Warning: getimagesize(https://www.bk.biz.pl/wp-content/uploads/2014/03/wspolczynnik-lambda.jpg): failed to open stream: operation failed in /usr/home/bkbiz/domains/www.bk.biz.pl/public_html/wp-content/plugins/wp-open-graph/output.class.php on line 306
Cień

Co to jest niska lambda (współczynnik lambda) ?

Współczynnik lambda

Współczynnik lambda

Współczynnik lamba to współczynnik przewodności cieplnej. Jest to podstawowy parametr, który określa termoizolacyjność materiałów budowlanych i izolacyjnych. Niska lambda oznacza, że możemy uzyskać większą izolacyjność cieplną. Ten parametr jest jednym z kluczowych przy doborze elementów do izolacji cieplnej w budynku. W przypadku materiałów termoizolacyjnych, wartość współczynnika lambda jest stała i w żadnym stopniu nie zależy od grubości danej warstwy izolacji.

Współczynnik lambda podaje się w jednostce wat na metr kelwin. W zależności od wybranego materiału będziemy mieli do czynienia z różnym współczynnikiem lambda. Przykładowo drewno ma współczynnik lambda na poziomie 0,2 W/(mK). Uznać można, że jest to niska lambda, jednak np. styropian ma tę wartość na poziomie około 0,036 W/(mK).

By odpowiednio dobrać materiał do izolacji należy dokładnie zastanowić się nad jego funkcjonalnością. Ważnym argumentem będzie na pewno cena danego materiału, ale nie można zapominać jak istotny jest współczynnik lambda i jak jego wartość ma wpływ na efektywność izolacji w domu. Przypomnijmy, niska lambda oznacza, że możemy uzyskać większa izolacyjność cieplną w budynku.

Napisano w FAQ Centrum Budowlane
Logo Archido Logo Black Cat Studio Pompy ciepła